Az álvemhesség, ami a nevét hűen tükröző megbetegedés, hormonális zavar.
Az elváltozás során a kutya nem vemhesül, nincsenek benne fejlődő magzatok, de mégis nyomon lehet rajta követni a vemhességre jellemző összes tünetet. Az állat habitusa megváltozik, nő az étvágya, hízik, megnagyobbodhat a has térfogata, a has alján kihullik a szőr, megduzzadnak az emlői, tejet választanak el, sőt még idegen kölykök szoptatására is alkalmas lenne, fel tudná nevelni őket. Az állatban az anyai ösztön felerősödik, aminek következtében tárgyakat vesz magához, cipeli, babusgatja, nyalogatja, védelmezi. Sőt gyakran kis fészket is épít magának ruhadarabokból, növényi részekből. Az állat habitusa is megváltozik, idegenekkel szemben támadóvá válhat, féltetten őrzött "kincseit" védelmezi. Mindezek hátterében szigorú hormonális elváltozások uralkodnak.
Az álvemhesség a kutya genetikai öröksége, falkában élő állatoknál a falka fennmaradását, túlélését biztosítja azáltal, hogy az álvemhes egyedek az elárvult, vagy szám feletti kölykök táplálásában részt tudnak venni. Ez az elváltozás nem betegség a szó szoros értelmében, inkább kóros állapotnak tekinthető. A hátterében több hormon együttes túlsúlya játszik szerepet, leginkább a prolaktin, amely az anyai ösztönért és a tejtermelésért felelős, de a növekedési hormon, pajzsmirigy hormon fokozott termelődése hozzájárul az állapot fenntartásához. Megfigyelhető, hogy azon állatoknál, amelyek egyszer már produkálták a tüneteket több tenyész szezonban is mutatják a tüneteket.
A legújabb és a legtöbbek által elfogadott elmélet szerint a jelenség hátterében a megnövekedett prolaktin-koncentráció, illetve a prolaktin iránti fokozott érzékenység állhat.
De mi is a prolaktin? A hipofízis (=agyalapi mirigy) elülső lebenyében termelődő hormon, melynek számos hatása ismert.
1. Fontos szerepet játszik a szuka emlőmirigy-állományának kifejlődésében, a tejtermelés megindulásában, és részben a tejtermelés fennmaradásában is. A prolaktin a nem vemhesült, de álvemhesség tüneteit mutató kutyában is hasonló mértékben termelődik.
2. A vemhesség második felében a sárgatest fenntartásával szerepet játszik a vemhesség megőrzésében.
3. Az idegrendszerre gyakorolt hatása révén felelős az anyai magatartás kialakításáért.
4. Gátolja a tüszőérést, és ily módon szabályozza a petefészek ciklikus működését.
Az egyszeri sikeres gyógyszeres kezelés, nem jelenti a probléma végleges megoldását. Az a kutya aki egyszer álvemhes volt , az esetek többségében minden tüzelés után álvemhes lesz.
A tünetek a tüzelés után 60 nappal jelentkeznek újra és újra.
Fontos a nyugalom biztosítása, beleértve ebbe a becézés és simogatás mellőzését is.Nagyon fontos a folyadékszegény, sőt -mentes diéta.Ugyancsak a tejelést csökkenti az állat rendszeres mozgatása.A tejtermelés akkor lehet makacs és elhúzódó, ha a szuka önmagát szopja és stimulálja. Ennek meggátlására célszerű „gallért” felhelyezni mindaddig, amíg az elapasztás nyilvánvalóvá nem válik.
A fájdalmas, felhevült tejmirigyre hűsítő borogatást kell helyezni (állottvizes, ólomecetes, Burow-oldatos borogatás), de erre jól bevált háziszer, ha egy csésze ecetet egy liter vízzel elkeverünk. A borogatás előtt a tejmirigyek bőrét vazelinnel ajánlatos bevonni.
Az eredményességét fokozza, ha a borogatást körkörös kötéssel tartjuk helyben, mert ekkor a tejmirigyekre és a vérerekre gyakorolt nyomás is kedvezőtlenül befolyásolja a tejképződést.
Az orvosok tiltják a tej kifejését, ami azért igaz, mert ezzel serkentjük a tejtermelést, viszont a tejcsomók csak így múlnak el nyomtalanul, sokszor antibiotikumos segítség is kell a teljes felszívódáshoz. Rendkívül fontos szempont, hogy az állatot a kölyöknek választott tárgyaktól mielőbb megszabadítsuk ezzel is az anyai ösztön kiváltó ingerét megszüntetve.
A tejtermelés csökkentésére adható urtica urens ch30 napi 3*5 golyó, amíg el nem apad teljesen a tej.
Nekünk egyedül ami bevállt az a Galasopt nevű készítmény, amelyek a prolaktin hormon termelődését gátolja, ezáltal szünteti meg a tejelést.
A prolaktin szekreciójának gátlása révén az álvemhesség tüneteinek (beleértve a tejszekréciót és a megváltozott viselkedést is) mérséklődését, az állat állapotának gyors normalizálódását, valamint a tejtermelés gyors megszűnését és az emlőmirigyek méretének csökkenését eredményezi 5-6 nap alatt. Ez idő alatt az emlőket tilos fejni,csak borogatni, majd 10 nap eltetlével kel ellenőrzini, csomók nélkül maradt-e az emlő, illetve van-e benne tejsavó, véres váladék stb. és ha van tejszerű lé, akkor azt fejni kell és sokszor kell mellé antibiotikum is 3-4 napig, ami feloldja a begyulladt tejcsatornában lévő tejcsomókat.
Sajnos egy-egy ilyen álvemhességes kezelés heteket is igénybe vesz, mire a kutya testileg, lelkileg újra normális lesz.
Sajnos sokan úgy gondolják, de a pároztatás nem előzi meg a további tüzelések során az álvemhesség kialakulását.A végleges megoldást az ivartalanítás jelenti. A hormonális zavarokkal küzdő állatoknál idősebb korban sokkal nagyobb, gyakorisággal fordul elő petefészek-, méh- és emlődaganat, sőt az ivarszervek gyulladásos jelenségei sem tartoznak a ritkaságok közé.