M & B KUTYAKOZMETIKA -TACSKÓ SZALON - GOLDENDAX

Teljes körű kozmetikai szolgáltatás minden négylábúnak!

Bőrgyulladás, toklász, hőguta...

Hosszú szőrű kutyák bőrbetegségei közül a hot spot, amely egy gyorsan megjelenő, helyi, főleg a faron, háton kialakuló, nedves, gyulladásos felszíni bőrelhalás képében jelentkezik. Ez hosszú szőrű kutyáknál különösen veszélyes, mivel a szőrzet elfedheti a bőr gyulladás tüneteit, azonban a legyek ilyenkor gyorsan belepetéznek, ami pár napon belül életveszélyes légynyüvességhez vezethet! Ez megelőzhető a kutyák aprónak tűnő üzeneteinek a megvizsgálásával. Ha oda kap testének egy helyére, akkor nézzük meg milyen ott a bőr, a szőrzet alatt is. Így észrevehetjük a kezdődő sebeket, melyek nem csak hot spot formájában, hanem mechanikai sérülések, régi ekcéma, egyéb ok tanú régebbi bőrgyulladások következtében is kialakulhatnak.

A hot spot megjelenésének oka lehet:

  • a meleg elősegíti a betegség kialakulását - a bőr befülledése okozhatja
  • a kutya immunrendszerének meggyengülésével megjelenhet a bőrgyulladás
  • a bőrön lévő baktériumok számának hirtelen emelkedése
  • allergiás reakció:bűzmirigy gyulladás
  • bolhanyál-allergia
  • atópiás allergia,táplálékallergia

Gyógykezelés

  • a beteg bőrfelületről el kell távolítani a szőrt a szennyeződéseket és a pörköket
  • fertőtleníteni kell
  • antibiotikumkúra szükséges
  • gyulladáscsökkentés ajánlott a viszketés megfékezésére
  • az orvosi kezelés ideje alatt védőgallér használata szükséges

Megelőzés

  • bolha-, szúnyog-, és kullancs elleni készítményekkel
  • fürdetés
  • nyírás

A tünetek jelentkezésekor azonnal vidd kedvenced állatorvoshoz, ugyanis teste egyre nagyobb területe lesz gyulladt foltokkal teli!

----------------------------------------------------------------------------

Toklász :
Ebben az évszakban érik a sziki árpa (népies nevén a cigánybúza) aminek termése amennyiben befúródik a kutya testébe, majd onnan a bőr alatt távoli helyekre is elvándorolva sok bajt okoz.

toklasz.jpg

 A toklász a kutya sétálása, futkosása alatt észrevétlenül bekerül a szőr alá, és innen fúrja tovább magát a bőrben. A legveszélyeztetettebbek a lógó fülű, hosszú szőrű kutyák, mert a toklász elsődleges célpontja a hallójárat. Bármely testrészbe jutva súlyos gyulladást okoz, előrehaladott állapotban felfakadó, gennyedző, váladékozó seb jelzi jelenlétét

A toklász leggyakrabban a kutyák fülének külső hallójáratába kerül, ahol nagyon rövid idő alatt kialakul a külső hallójárat gyulladása. Lakásban tartott kutyáknál a gazdi arra lesz figyelmes, hogy a kutya séta közben vagy hazaérve hirtelen rázni kezdi a fejét. Kertben tartott kutyák, vagy kevésbé figyelmes gazdik esetében sokszor csak jóval később, a kialakult fülgyulladás tüneteit észlelik: a kutya rázza, esetleg ferdén tartja a fejét, dörzsöli a füleit, a fülekben bűzös váladék gyűlik össze. Friss esetben általában elég az állatorvosnak a toklászt eltávolítania, régebbi esetben sokszor már a szétrohadt toklászt megtalálni sem egyszerű a felgyülemlett váladékban, és ilyenkor mindig a hallójárat-gyulladást is kezelni kell. Elhanyagolt esetben a dobhártyát átfúrva középfül gyulladást és innen tovaterjedve belsőfül gyulladást is okozhat.

A fülek után talán a leggyakoribb, hogy a lábujjak közé fúródik be a toklász. Eleinte csak egy kis duzzanat látszik, majd kialakul egy gennyes tályog, ami később kifakad, a kutya nyalja a lábát, sántít. A gazdi sokszor csak a gennyező sipolynyílást veszi már észre, ami nem akar begyógyulni. A toklász bekerülhet az állatok szemhéja mögé, ahol gennyes kötőhártya-gyulladást és szaruhártya sérülést is okozhat. A kutya az orrán keresztül is beszippanthatja a toklászt, amit hosszas prüszkölés fejrázás orrdörzsölés jelez, befúródhat a kutya száj-garat üregébe a mandulák nyálkahártyaredőibe, szuka kutyák hüvelyébe vagy kan kutyák tasakjába.

Megelőzés

1. A legkézenfekvőbb: kerüljük a toklásszal fertőzött területeket!
2. A kutya szőrzetének rendszeres ápolása (fésülés, nyírás).
3. Javasolt minden séta után különös gonddal átvizsgálni kutyusunk veszélyeztetett testrészeit.
4. Nyírassuk ki amennyire csak lehetséges a lábujjak és talppárnák közötti részt, a fül belső feléről főleg lógó fülű kutyák esetén nyírjuk le a szőrt teljesen. Áldozzuk föl ilyenkor a klasszikus fazont, nyugodtan nyírassuk ki a hónalj szőrét, a combok belső felét, a has alját, az ivarszervek környékét, tehát a fokozottan veszélyeztetett területeket.


Már a legkisebb gyanú esetén is javasolt haladéktalanul állatorvoshoz fordulni! Ugyanis minél kevésbé jut befelé a toklász, annál könnyebben távolítható el!

----------------------------------------------------------------------------
Hőguta:
Ne hagyjuk napnak közvetlenül kitett helyen kedvenceinket, különösen zárt autóban, zárt teraszon, mivel rövid idő alatt kialakulhat a hőguta. Amennyiben ez egy bizonyos fokot elért úgy olyan kimenetele lehet, mint egy súlyos 42 C-os láznak, amely az agyban visszafordíthatatlan károsodást is kiválthat!

allat-az-autoban.jpg

Tünetek:

  • Gyors lihegés
  • Tágra nyílt pupillák
  • A nyál megvastagodása
  • Vörös nyelv
  • Hányás
  • Szédelgés
  • Hasmenés
  • Kóma

 

Hűtsük le az állatot!

A hőguta halálos! A hőguta sürgősségi eset! Hűtsük le a kutyát as azonnal vigyük el az állatorvoshoz! Locsoljuk le vízzel, vagy tegyük vízbe (nem túl hidegbe), legyezgessük, vigyük be legy légkondicionált helyiségbe, esetleg szivaccsal törölgessük az ágyékánál és a hasánál, nedvesítsük meg a nyelvét, helyezzünk nedves törölközőt a fejére, nyakára, hasára és lábai közé. Amikor testhőmérséklete 39-40 C fokra csökken, hagyjuk abba a hűtési folyamatot. Ha túl drasztikusan hűtjük le az állatot, más problémák is kialakulhatnak.

 

A hőguta kezelése

Ha a kutya testhőmérséklete még mindig magas, amikor az állatorvoshoz értek, adhatnak neki egy hideg vizes beöntést, vagy gyomormosást alkalmazhatnak, illetve intravénás injekciót adhatnak, és vért vehetnek. A kutyát ellenőrzés alatt tartják a sokk, veseelégtelenség, szívrendellenesség, légzési nehézség elkerülése és vérrög kialakulásának megakadályozása végett. A kutyának ez esetben oxigént, szőlőcukrot, kortizont, antihisztamint, antikoagulánsokat vagy antibiotikumot adhatnak. Ha állapotát stabilizálják is, szükség van további kezelésekre.

A hőguta megelőzése

Soha ne hagyd kutyádat egy parkoló autóban! Még néhány percre se! A kocsiban lévő hő erősen megnövekedhet néhány perc alatt is, és elérheti a kinti hőmérsékletnél akár 40 fokkal magasabb értéket is. Például 26-27 C fokos kinti hőmérsékletnél, különösen, ha napos helyen hagyjuk, a parkoló autóban a hőmérséklet elérheti a 48-49 C fokot, kevesebb mint 10 perc alatt. Ha egy kicsit leeresztve hagyjuk az ablakot, csak keveset segít, és csak akkor, ha van egy kis szellő.

Ha kint tartod az udvaron,  biztosíts neki árnyékos helyet és friss ivóvizet. Ne feledd, hogy az árnyék a föld forgásának hatására változtatja helyét. Győződj meg arról, hogy a vizes tál elég nagy és, hogy ne boruljon fel túl könnyen.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 42
Tegnapi: 73
Heti: 410
Havi: 2 944
Össz.: 399 486

Látogatottság növelés
Oldal: Nyári veszélyek
M & B KUTYAKOZMETIKA -TACSKÓ SZALON - GOLDENDAX - © 2008 - 2024 - mbkutyakozmetika.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »