A kozmetika menete:
Egy kutya teljes kozmetikázása 1-1,5 órát is igénybe vehet.
A komplett kezelés tehát az alábbi résztevékenységekből áll:
Fürdetés szárítással
Egyszerű folyamatnak tűnik, de nagy gondosságot igényel. Minden fajtánál más-más gyakorisággal kell végeznünk, hiszen egy máltai selyemszőrű kutyát, yorkit 3-4 hetente, míg egy pulit vagy rövidszőrű kutyát évente 1-2 alkalommal fürdetünk. Sőt nem minden fajtát szoktak fürdetni! Pl.: a kemény szőrű terriereket általában nem kell, hiszen puhulhat a szőrzet.
Fontos a jó samponválasztás, mert a kutyák szőrzete fajtaspecifikus, és lehet, hogy fajtán belül is más-más samponnal érhetjük el ugyanazt a hatást. A drótos és szálkás szőrtípusokba tartozó kutyákat nagyon ritkán, vagy egyáltalán ne fürdessük, mert a szőr puhulhat! Vagy ha mégis, akkor válasszunk kemény szőrre kialakított speciális sampont! A kutya életkorának megfelelően választhatunk pl.: kölyöksampont. Széles választékban kaphatók a bolhairtó samponok is.
A fürdetéshez tartozik még a bűzmirigyek kinyomása is, hiszen utána a végbéltájékot alaposan szagtalanítani kell, ami csak samponos-vizes öblítéssel végezhető el maradéktalanul.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a bűzmirigyeket nem kell folyton nyomkodni, csak ha probléma van velük. Ez általában észrevehető kedvencünkön, hiszen allergiás tüneteket, fülgyulladást, viszketést okoz, a kutya gyakran "radírozza" a fenekét a földön, sőt esetenként sebeket rág magán a farok és végbél környékén (gyakorlatilag ahol éri, ott rágja és vakarja magát).
A szárítás alkalmával mindenképpen ügyeljünk a teljes száradásra! A meleg levegővel történő szárítás után hideg levegővel is szárítsuk át a kutyát, hogy lehűtsük a testét, illetve a meleg levegőtől a bőr felőli szőrszakasz újra átnedvesedhet. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyire fontos szakasza ez a kutyakozmetikázásnak, hiszen a göndörödésre hajlamos szőrzetet főnözés nélkül nem lehet egyenletesre, szépre nyírni.
Nyírás
Az előnyírással megadott fazont áttisztázzuk, hiszen a fürdetés után a szőrzet jól kezelhető, zsír és tapadásmentes lesz, jól láthatóak az egyenetlenségek.
Még egyszer átmegyünk rajta a nyírógéppel, az ollóval nyírandó részek is megkapják végleges formájukat.
Trimmelés
A trimmelés feltétele a szőr trimmelhetősége, ami azt jelenti, hogy a szőr a növekedési folyamat végén elhal, és fájdalom nélkül kihúzható a szőrtüszőből (ezek a szőrszálak általában fakóbb színűek). A trimmelés kézzel történik gumiujj, esetleg trimmelőkés használatával. Az elhalt szőr kihúzása után a szőrtüszőnek van egy rövid pihenőideje, majd megindul az új, életerős szőr növekedése. Ezért a szálkás és drótszőrű kutyáknál 4-6 hét kell, hogy a fajtára jellemző szőrminőség újra kialakuljon. A trimmelés azért fontos, hogy az elhalt szőrszálak helyett új szőr növekedhessen. A trimmeletlen szőrnél akár bőrproblémák is kialakulhatnak. A trimmelést igénylő kutyafajták nyírása a szőr ellágyulásához, a szőrminőség romlásához vezethet. ( trimmelés ideje 2-3 óra )
Trimmelni háromféle szőrtípust lehet:
Fültisztítás
A fület nem szabad gyakran tisztítani, mert ezzel kitisztítanánk a természetes védekezőflórát is. Sok fajtának (terrierek, pásztorkutyák, bichonok) a külső hallójáratban szőrszálak nőnek, melyeket a fültisztítás előtt el kell távolítani. A fültisztítást fültisztító folyadékkal és fültisztító pálcikával végezzük. A fülszőrnövésre hajlamos kutyusok füléből ki kell szedni (gyakorlatilag kitépkedni) a szőrt, mert ha benne marad, az nem engedi szellőzni a hallójáratot, nem engedi távozni a fülzsírt, hanem felfogja és összegyűjti azt. Ettől a hallójárat állandóan nedves marad, bepállik, és végül begyullad. Ha ez nem nem lenne elég, a nem kívánt helyen nőtt szőr összegyűjti és bevezeti a fül belsejébe a szennyeződéseket, bogarakat, növényi részeket (toklász), melyek súlyos gyulladást okozhatnak (és rendszerint okoznak is). Ez természetesen epiláló por segítségével történik, hogy fájdalommentes legyen a kutya számára.A fülszőrszedést követően történik a kutyák fülének kipucolása, speciális fültisztító folyadékkal, sajnos az esetek 70 százalékában ilyenkor derül fény arra, hogy bizony a kutya fülatkás.
A fülatka elsősorban a fül hallójárataiban élősködik, ahol elhalt hámsejtekkel táplálkozik. A jelenlétük fertőzést okoz, és akár súlyos fülgyulladáshoz vezethet. A fülatka jelei és tünetei: az állat rázza a fejét, vakarja a füleit, sötét viaszos vagy kérges váladék termelődik a fülben (kávézaccra hasonlít), esetenként irritáció és viszketegség lép fel a test más részein. A fülatka magától sosem múlik el, de állatpatikákban kaphatók hatásos fülcseppek és spot on készítmények is, melyekkel könnyedén orvosolható a probléma.
Karomvágás
A kutyáknál a karmok a mancson kívül helyezkednek el. Mozgás közben természetesen kopnak. Ezért fontos, hogy a kutya sokat mozogjon (sétálás, futás). Annál a kutyánál kell karmot vágni, amelynél stabil állásban a karom tartja a testsúlyt, és nem a talp- és ujjpárnák.
A taplszőr mindig ki kell vágni mert többet árt mint használ. Nem nyújt akkora védelmet, viszont elég sok gond forrása lehet. Nyáron, ősszel és tavasszal bogáncs,falevél, gallyak ragadhatnak bele, ami nyomja a kutya talpát, télen viszont az átvizesedett szőr megfagy és szétvághatja a kutya bőrét, és a beletapadt homokot i könnyeben beviszik a lakásba. Védelem szempontjából inkább használjunk vaselint, vagy mancskrémet a hideg időben.
Figyelem!
A weboldalon közzétett valamennyi információt kizárólag általános tájékozódás, érdeklődés céljára bocsátjuk rendelkezésre.
A weboldalon bemutatott képek, fényképek illusztrációk az üzemeltető tulajdonában vannak illetve engedéllyel használja azokat. A képek minden jogosulatlan felhasználása szerzői jogi törvényeket, védjegyeket, személyiségi jogokat, reklámtörvényeket, hírközlési szabályokat és törvényeket sérthet.